Airbag har en separat styrenhet/box och nås via samma sorts 3-pinkontakt men denna hänger någonstans under handskfacket/mittkonsol. Gul kabel.
Ta ut felkoder och ev. nollställa gör man med allt monterat i bilen. Felkoden beror på att airbagenheten har detekterat en felaktig eller saknad komponent. Att bara nollställa hjälper alltså inte. Felkoden kommer dyka upp direkt igen, eftersom felet kvarstår. Förutom bältessträckarna så borde det finns givare antingen i stolsätena eller i snäppet för bältet. Ett vanligt förekommande fel är dålig kontakt pga oxidbildning.
Om det skulle vara så att bältessträckarna löst ut måste de bytas för att det ska gå att nollställa. En sådan nollställning kan bara göras två gånger, sedan låser sig hela airbagboxen och hela systemet måste bytas. Det beror på att styrenheten håller räkning på antal gånger den har löst ut bältessträckarna. Att bara koppla ur och senare koppla in samma bältessträckare ska inte generera felkod när styrenheten väl detekterat att sträckaren är ansluten.