El problem Spider S3 1985

Published by Anders Thor on

Forum Teknik El problem Spider S3 1985

Visar 5 inlägg - 1 till 5 (av 5 totalt)
  • Författare
    Inlägg
  • #52360
    Anders Thor
    Deltagare

      Hej !

      Jag har någon form av glapp när jag tänder min belysning. Halvljuset fungerar som det skall men bakljus och parkeringsljus “hänger inte med” utan det känns som om det är glappkontakt utan dom tänds efter ett litet motionerande av strömbrytaren, misstänker att det kan vara något relä alternativt något problem i säkringsboxen. Är det någon som har ett el-schema alternativt erfarenhet av liknande problem som ni kan dela med er av?

      Hälsningar

      Anders

       

      #52361
      Robert Hagblom
      Deltagare

        Kan vara allt möjligt, säkringar, dålig jord, glapp kontakt osv. På din beskrivning låter det som att problemet kan vara i själva ljusomkopplaren. På åttiotals Alforna går all förbrukning oftas genom omkopplarna. Jag har  kopplat in flera reläer i stället till olika funktioner för säkrare drift. Elschema hittar du på nätet efter lite Googling.

        Mvh Robert Hagblom

        Robert Hagblom

        #52376
        Anders Thor
        Deltagare

          Toppen, tack för ditt svar.

           

          //Anders

          #52378

          Håller med, verkar som det skulle kunna vara strömbrytaren. Om elsystemet är konstruerat typ Alfettan bör du ha separata säkringar för hö och vä sida. Dvs hö p-lampa & baklampa, lika på vä sida. Ström går från omkopplaren till säkringarna och ut till lamporna. Inte via några relän. Men, den har väl också “gamla typen av säkringar?” Mycket vanligt att de oxiderar i ändarna och ger dålig kontakt. Behöver snurras på ibland. Händer också att den dåliga kontakten där bränner bort metallen i ändarna. Säkringen ser hel ut, men ingen ström passerar.

          Men… börja kolla/mäta runt säkringarna. Om den går via en eller två säkringar. Jag kan ju ha fel. Har du sröm där, eller inte ger det ledtrådar i viken ände felet sitter. 🙂

          Alfa Giulia Super 2.0 Q2 -17 Fiat Punto Easy -13

          #52448
          Anders Thor
          Deltagare

            Tack Christer

          Visar 5 inlägg - 1 till 5 (av 5 totalt)
          • Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.