Hej,
har beställt ny blinkers/ljus/vindrutetorkarklump fr highwood. Då jag fick den insåg jag att det var en senare variant m intervallläge, än min original -78, dito.
innan jag plockade bort ratt o den gamla enheten, tänkte jag att det var en god ide’ att provmontera elen för att se att allt funkar. På vänstersidan funkade allt som det skulle m blinkers o ljus, där stämde antalet kablar ju överrens med originslet. På vindrutetorkarsidan finns 8 kablar som går in i ett o samma kontaktdon, precis som originalet – MEN, på den nya finns yttrligare 4 kablar i ett eget kontaktdon. När jag kopplar in kontakten med de 8 kablarna o provar är det helt dött?!?
Någon som har erfarenhet av detta, jag är ingen bilelektriker, är sanningen att säga så långt ifrån en sådan man kan tänka sig, tacksam för tips och annan oändlig visdom.
mvh
Micke