Vattenpump 2-liters nordmotor
Published by Robert Hultman on
- Detta ämne har 9 svar, 3 deltagare, och uppdaterades senast 20 april, 2018 kl. 19:42 av
Rickard Bergh.
-
FörfattareInlägg
-
18 april, 2018 kl. 23:24 #35326
Robert Hultman
DeltagareJag har köpt en ny vattenpump till den nordmotor jag håller på att skruva ihop. Men nu ser jag att det är ett par skillnader mellan den nya och den gamla. Den nya saknar den “pinne” som den gamla har och som sitter ovanför remskivan. Dessutom har den nya pumpen ett hål och en öppning snett nedåt där axeln till det lilla kugghjulet vilar i bröstkåpan.
I övrigt tycker jag att de ser lika ut. Samma antal rör och samma storlek och form.Har jag köpt fel pump?
Hur ska man få dit en “pinne” ovanför remskivan om den inte sitter på vattenpumpen?Stockholm
19 april, 2018 kl. 00:05 #35327Rickard Bergh
Deltagaredet är ju inte ens samma sorts pump. lämna den nya o skaffa en som är rätt. det hålet är blockat på den gamla och då ska du ha samma på nya.
jag kan se om några av mina gamla pumpar som är nya har pinnen och samma utseende.Alfa specialisten / Key Account Manager för Hella Gutmann Solutions- Sweden
19 april, 2018 kl. 11:03 #35328Robert Hultman
DeltagareTack! Det vore ju jättebra om du hade rätt slags pump.
Har du eventuellt en packning som ska sitta mellan blocket och bröstkåpan också?
Stockholm
19 april, 2018 kl. 18:05 #35329Rickard Bergh
Deltagarekollar
Alfa specialisten / Key Account Manager för Hella Gutmann Solutions- Sweden
19 april, 2018 kl. 18:27 #35330Per Wadén
DeltagareHej Herr Hultman!
Den gamla vatten pumpen kommer troligtvis från en sen Alfetta eller sen Spider med elektrisk varvräknare.
Skall du ha motorn i Bertonen har du köpt rätt vatten pump. Den lille piggen borde vara gängad och där sitter det en hållare som fungerar som sträckare till generatorn. Svår att se på bilden om du har en pinnbult med gänga på den nya.
Per
PerBerlina
19 april, 2018 kl. 22:21 #35331Robert Hultman
DeltagarePosted By Per Wadén on 19 apr 2018 18:27
Hej Herr Hultman!Den gamla vatten pumpen kommer troligtvis från en sen Alfetta eller sen Spider med elektrisk varvräknare.
Skall du ha motorn i Bertonen har du köpt rätt vatten pump. Den lille piggen borde vara gängad och där sitter det en hållare som fungerar som sträckare till generatorn. Svår att se på bilden om du har en pinnbult med gänga på den nya.
Per
Jo. Det ser onekligen ut som att det ska vara en sån vattenpump som jag har till 1600 till 2000-motorerna.
http://www.italiaclassic.com/ki/en/Water-pumps-Thermostats-1309.htmlMen någon plats att ha “pinnen” på på motorn hittar jag inte. Men lite internetspaning gör att jag tror att inte alla motorer har pinnen. Min egen är tyvärr fem mil bort, så jag kan inte lätt kolla hur det ser ut. Men jag tror att jag har en pinne.
Stockholm
20 april, 2018 kl. 07:40 #35332Per Wadén
DeltagareDen tunna lilla pinnen i underkant är referensmärke för att kunna ställa in tändningen på en bil med elektrisk varvräknare.
På alla med mekanisk varvräknare sitter det ett litet plåt bleck på varvräknar utgången från vattenpumpen.På vatten kanelens utgång i övre högra sidan skall det finnas en pinnbult.
PerBerlina
20 april, 2018 kl. 11:01 #35333Rickard Bergh
Deltagareså här ser pumpen ut jag hade hemma. dock inte med remskiva som på din utan den skruvas fast i medbringaren. Är din remskiva pressad på.
Alfa specialisten / Key Account Manager för Hella Gutmann Solutions- Sweden
20 april, 2018 kl. 17:21 #35334Robert Hultman
DeltagarePosted By Rickard Bergh on 20 apr 2018 11:01
så här ser pumpen ut jag hade hemma. dock inte med remskiva som på din utan den skruvas fast i medbringaren. Är din remskiva pressad på.Ja allt är i ett stycke.
Stockholm
20 april, 2018 kl. 19:42 #35335Rickard Bergh
Deltagareok. då var det inte samma fast det ser samma ut.
Alfa specialisten / Key Account Manager för Hella Gutmann Solutions- Sweden
-
FörfattareInlägg
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.