Vax o polish
Published by Marco Gilardino Castaldo on
- Detta ämne har 7 svar, 7 deltagare, och uppdaterades senast 21 juli, 2015 kl. 12:10 av
Övergivna Forumposter.
-
FörfattareInlägg
-
19 juli, 2015 kl. 12:12 #16383
Tjena! Nu tar jag risken att starta en diskusison som kan spåra ur så som när vi börjar diskutera motorolja
Hur vaxar ni era skönheter?
Själv har jag tyckt att Meguiar’s produkter var lätt att arbeta med och gav bra långvarig resultat.Men när jag var på Mekonomen sist för att köpa, tyckte expediten att Sonax Extreme är oslagbar, mycket bättre, magnifico, den vill vi ha!….. eller?
Några erfarenheter att dela med er?
19 juli, 2015 kl. 13:55 #16384Mekonomen “kränger” produkter utan att ha testat och jämfört dem med konkurrenternas produkter. Meguiar’s är toppen grejer men du måste veta i vilken följd du skall använda deras produkter. Googla “detailing”
19 juli, 2015 kl. 18:53 #16385Tjena Marco.
Jag kan rekommendera Sonax Xtreme Protect + Shine. Det är lätt att
applicera, det följer med en enkel “how-to-do” instruktionDet blir en hög glans + bra avrinning. Den räcker till 5-6
behandlingar (normalstor bil). OBS. Att överdosera gör inte att bilenblir blankare, det blir bara jobbigare att torka av det överblivna…
Definitivt värd att prova, du blir inte besviken. Meguiar’s
produkter är förmodligen bra grejor, men det har jag inte så mycket erfarenhet
av. Sedan tror jag inte Mekonomen testar alla sina produkter dom säljer…19 juli, 2015 kl. 20:05 #16386Det finns proffsgrejor och så finns det bensinmacksprylar… Köp av nån som bara sysslar med bilvård så får du rätt saker till din lack.
156 GTA Sportwagon
20 juli, 2015 kl. 15:57 #16387Hej!
Har på senare tid blivit en riktig vax och polish-nörd
Har testat lite olika vaxer men det är ju såklart carnauba-vax man ska ha för bäst hållbarhet och högst glans! Många olika företag gör dessa carnauba-vaxerna och de ska väl variera lite i hållbarhet och hur lättarbetade de är beroende på blandningen mellan carnauba och andra ingredienser.
Mitt favorit vax är Bilt Hamber Finis-vax som jag köpt via waxdog.se. Väldigt lättarbetat med applikatorn som man får till och det blir väldigt kul att vaxa! Det håller i månader med en tvätt i veckan, skyddar kanonbra med helt otrolig vattenavrinning. Har även vunnit många test.
Länkar lite vattenavrinningstest: https://www.youtube.com/watch?v=WxMtwbFw5Ck https://www.youtube.com/watch?v=P74G8kQFO2E
20 juli, 2015 kl. 20:39 #16388Köpte från http://www.pingens.se/
Har testad vax/polish och hela det, riktigt nöjd.
Har köpt men inte testad inredningsprodukterna än.
Vad jag läste och kom fram till var att man betalar lite mer för “profs grejer”, men oftast är det större förpackningar, räcker mer och lättare att arbeta med.
GTV6 3.0 GP... | http://www.garaget.org/Besar
21 juli, 2015 kl. 09:47 #16389Sonax röda plåtflaskor, finns såväl rubbing, polish samt flytande hårdvax, har det till bilar och motorcyklar med bra resultat, vaxet håller några månader.
är ganska nöjd men allting kan ju göras så bättre och här kom ju en del intressanta förslag.
//Kristian
21 juli, 2015 kl. 12:09 #16390?är det inte annars så att carnuba vax har väldigt dålig hållbarhet? En kollega till mig jobbade tidigare som rekondare på autoropa och han påstår iaf det.. Oslagbar glans men passar bäst till utställningsbilar.. Han varnade även för måga av sonax produkter pga silicon.. Själv använder jag uteslutande autoglym men har förstått att så länge man håller sig till ett och samma märke ur “proffssegmentet” och vet vad man gör så blir det bra..
-
FörfattareInlägg
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.