Svar till: Automatlåda Giulia bensin 200 hk

Forum Allmänt Automatlåda Giulia bensin 200 hk Svar till: Automatlåda Giulia bensin 200 hk

#19238
Alberto Ferrante
Deltagare

    Inlägg av Gustav Holmdahl på 2016-09-06 14:46

    Jag är själaglad att det inte finns någon manuell låda till bensinaren  Manuell låda är så stenålder. Moderna automater och TCT varianter är ljusår trevligare(och snabbare) att köra än en gammal manuell låda. Full fokus på ratten och man slipper vispa om i växellådsoljan stup i kvarten. Har man dessutom paddlar bakom ratten kommer dem ännu mer till sin rätt.

    Jag skulle vilja hålla med dig om det inte var för att jag råkar tvärbromsar då och då varenda gång jag kör en automat eftersom min vänstra foten söker kopplingspedalen men hittar den andra i st.  

    Det finns en annan aspekt som är ganska relevant tycker jag: hur bra och kvalitativa är egentligen dessa automatlådor?

    T ex, jag vet vad som händer andra bilar (BMW, Mercedes, m m ) med automatlådor. Sensorplattor, styrenheter, ventilsystem m m i dem som pajar ganska regelbundet med kostnader för reparationer som kan ligga mellan 15 och 30 TKr.

    Jag har direkt erfarenhet då jag var i Italien på semester och systersonen fick laga sin Mercedes B180 diesel för 17000 kr eftersom styrenheten fick bytas efter knappt 10000 mil av motorvägskörning (observeras är att det hade blivit dyrare i Sverige med tanken på timpriset och reservdelar här).

    Verkstad som lagade den är en specialiserad verkstad för automatlådor på BMW, Mercedes, m m. ( det stod faktiskt tre Mercedes Klass A och B samt två BMW och en Hyundai utanför) och om jag inte förstod fel enligt dem är dessa lådor extra komplicerade i konstruktionen framför allt på diesel motorerna antagligen p g a miljökraven. Detta betyder inte att automatlåda är fel val oavsett men Inte alla automat håller en viss nivå. Efterfrågan om automat har blivit allt större men samtidigt måste kostnaderna hållas inom en viss gräns och det många gånger på bekostnad av kvaliteten. 

    Kollade själv på olika italienska forum och problembilden kan stämma…………hur många inlägg som helst just om Mercedes och BMW. Volvo var inte heller felfri.

    Jag antar att detta inte gäller Alfa Romeo och det skulle vara intressant att se statistiken på TCT lådorna efter att de nu har körts en hel del mil. 

    Alberto