- Detta ämne har 3 svar, 4 deltagare, och uppdaterades senast 29 oktober, 2022 kl. 19:04 av .
Visar 4 inlägg - 1 till 4 (av 4 totalt)
Visar 4 inlägg - 1 till 4 (av 4 totalt)
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.
Hur knepigt ät det att bygga om en Nuova till en vanlig Giulia Super? Bara byta baklucka, huv och grill? Utbudet av lämpliga bilar att köpa ökar enormt om man kan köpa en Nuova istället och sedan rätta till den.
I princip ja. Såvida du är ok med att nedre frontplåten inte har samma look som tidigare tex. Lyktarrangemanget gjordes om där någon gång så lyktpottorna måste vara rätt typ för att kunna skruvas fast.
grillen/grillnätet går ju alltid att modifiera om den inte skulle passa.
men de stora tydliga detaljerna är Michael Bolt-On.
Genmodifierad ’70 Berlina GTAm räser
Jag har inte märkt några konstigheter med att bygga om till Super. Vad gäller fronten så är det ju bara att riva bort allt Nuova och byta ut mot Super. Det jobbigaste är väl att hitta alla delar man behöver. Däremot så är ju instrument och mätare snyggare på Nuova så det vill man gärna behålla.
Jag har en Nuova som förra ägaren ”backdate”-ade,
Som Michael säger så tycker jag med att Nuova har snyggare inredning/instrument, så väldigt bra kompromiss…om man inte är original fanatiker.
https://photos.app.goo.gl/B4PBsQGD9qNMWgTv5
GTV6 3.0 GP... | http://www.garaget.org/Besar