Kamremsbyte på AR 159 2.4 jtdm

Forum Teknik Kamremsbyte på AR 159 2.4 jtdm

Visar 7 inlägg - 1 till 7 (av 7 totalt)
  • Författare
    Inlägg
  • #29998
    Oscar Sandberg
    Deltagare

      Hej! 

      Nu är det dags för min Alfas tredje kamremsbyte! Har en verkstadskontakt som fixar allt men delarna beställer jag. Ska även byta xenon ljus då ett håller på och ge sig. 

      Kamrems-kit är lätta att hitta men vilket märke är bäst? Länka gärna vad ni har köpt! 

      Tips på xenonljus? 

      159:an har gått strax under 18 000mil, är det något annat som man ska byta när man byter kamrem? Vattenpumps grejs?  

      Tacksam för svar! 

      #29999
      Henrik Lindgren
      Deltagare

        Jag har ju alltid köpt SKF kit när jag handlat kamremskit själv. Sen vet jag inte om SKF som svenskt märke borgar för bättre kvalitet.

        #30000
        Thomas Sjölin
        Deltagare

          SKF, Contitech, Gates. Jag tror skillnaderna är minimala.

          Vattenpumpen är det nog lika bra byta eftersom den drivs av kamremmen. Om du inte byter den i samma veva och den skulle haverera så måste du ändå loss med kamrem när den ska bytas. Dessutom kan en havererad vattenpump, om den skulle skära ihop, mycket väl förstöra kamremmen. Lägga ut en extra tusenlapp och känna dig säker eller ta risken med ett totalt motorras, tänker man så är valet inte svårt.

          #30001
          Håkan Andersson
          Deltagare

            Conti är väl säkraste valet. Brukar finnas kit inkl. vattenpump. Är denna inte bytt så är det dags.

            Förvånad över bytesintervallet. 2.4 JTDM har väl 12 000 mil? Menar Du 2.2 JTS?

            Håkan i Fagersjö: 916 GTV och 166 3.0.

            #30002

            Jts 2,2 har kamkedja. Är väll tiden eller milen som bestämmer. Det som infaller först. Gates, conti eller orginal spelar ingen roll. Är bra kvalitét på dom. Om vattenpumpen inte är bytt innan så hade jag bytt den med. Hur mycket mer kostnad är det med pumpen? 

            #30003
            Oscar Sandberg
            Deltagare

              Tack för svar! 

              Tror att bytesintrevallen på 2.4 rem är 6000 mil eller 4 år, något runt det. Kuggrem och vattenpump kostar runt 1500kr endast remsats kostar kanske 400kr mindre. 

                

              #30004
              Henrik Lindgren
              Deltagare

                Det är betydligt längre mellan bytena på 2.4an. OM det är 12 eller 15000 mil. Tror det är 12 eftersom det var då de bytte på frugans 2.4a.

              Visar 7 inlägg - 1 till 7 (av 7 totalt)
              • Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.