Sörmlandspizza med Giro Hälleforsnäs-Flen-Boda-Vingåker-Läppe

Published by Stefan Atterhall on

Sörmlandspizza med Giro Hälleforsnäs-Flen-Boda-Vingåker-Läppe
Datum/Tid Plats Arrangör Kategorier
12 nov
12:15 - 16:00
Femhundragrader Stefan Atterhall
0707327656

Välkommen på pizzaträff i Sörmland!

Samling på parkeringen utanför Femhundragrader från 12:15 för däckspark och beundrande av våra fantastiska fordon. Det finns två infarter, se karta nedan. Utfärdar varning redan nu för farthinder på den norra passagen, men de går bra att ta på tvärsen även med riktigt låga fordon.

Vid 13.00 sätter vi oss till bords för att njuta de goda Napoletanska pizzorna.

Mätta och belåtna går vi ut till parkeringen och njuter bilarna ett tag till inför avresa (för de som vill) på ett Giro om ca 2h. Det är förhoppningsvis bland de sista träffarna som går att köra på sommarhjul så vi avslutar med en rejäl genomkörare! 🙂 Roadbook finns via länk här till Google Maps. Turen den här gången går på slingriga vägar via Flen/Katrineholm/Boda/Vingåker och landar hos lilla handlaren i Läppe.

Obs! Stället är populärt så för att säkerställa plats för oss behöver jag boka bord senast onsdag under veckan innan träffen.

Varmt välkommen!

/Stefan, Katarzyna och Sixten

Deltagare


Stefan A
Stallarholmen

Axel L
Norsborg

Peter J
Malmköping

Anmälan

Bokningen är stängd för detta evenemang.