Svar till: Varning! Bedrägeriförsökav Alfa Romeo Försäkring (TryggH)

Forum Allmänt Varning! Bedrägeriförsökav Alfa Romeo Försäkring (TryggH) Svar till: Varning! Bedrägeriförsökav Alfa Romeo Försäkring (TryggH)

#19057
Thomas Bodén
Deltagare

    Det är till att slå på stora trumman…

    Du har nått din huvudförfallodag och din försäkring ska förnyas. Vid huvudförfallodagen har båda parter i denna affärsuppgörelse rätt att omförhandla villkoren eftersom en sakförsäkring endast lever i ett år (till skillnad från Livförsökringar). Trygg-Hansa har arbetat med villkoren för sin bilförsäkring och Du har fått ett erbjudande om utökad maskinskadeförsäkring om du förlänger, grattis! 

    Jag tycker att det är positivt att du läste dina försäkringshandlingar och upptäcker att detta tillägg inte är något du vill ha (oavsett orsak). Försäkringvillkoren innehåller alla detaljer du behöver för att jämföra din bilförsäkring mot andra bolags bilförsäkringar och nu vid huvudförfallodagen är det dags. Det är en av anledningarna att då får detta utskick. 

    Scam är ett väl starkt ord att använda. Tänk motsatsen istället, om du får generalras på motorn när bilen gått 10500 mil… Hur upprörd hade du inte varit i din kontakt med kundcenter om du inte hade blivit meddelad att man kan få förlängd maskinskada???

    Uppmaningen torde egentligen lyda: “Läs din post, ordentligt”

    156 GTA Sportwagon