- Detta ämne har 3 svar, 4 deltagare, och uppdaterades senast 1 augusti, 2014 kl. 21:48 av .
Visar 4 inlägg - 1 till 4 (av 4 totalt)
Visar 4 inlägg - 1 till 4 (av 4 totalt)
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.
Vad rekommenderar ni för luftfilter till Bussosexan med 12 ventiler om det ska ge lite bättre effekt? Har tittat på MISABs och Greens koniska filter, och har dragit slutsatsen att de är likvärdiga, men ni kanske har andra alternativ?
Alfapino
du lär inte märka någon effekt oavsett vilket filter du väljer. enda effekten är i plånboken då du kan göra dom rena.
Alfa specialisten / Account Manager för Autocom Diagnostic Partner AB.
Frank.
Jag gjorde samma resa som du förra gången jag hade 164. Pipercross i orginalburk är enklast att hålla rent. Biltemas rostfria som var koniskt lät bäst. Men hon mår faktiskt bäst av ett nytt rent filter i orginallådan. Trisst men sant.
/Tino
Tror det var Golf GTI klubben som för en massa år sedan testade. 1.5hk och 2.2Nm skilde det om jag minns rätt mellan original och inoljade bomullsfilbrer (typ K&N) i orignal burken. Förvisso kleggar väl originalet ihop snabbare eftersom det kan antas filtrera effektivare – vet inte hur smutsigt pappersfiltret behöver vara innan det tappat sitt försprång. Veckar man ut ett pappersfilter är det en hyggligt stor filterarea.
Hur som är det “nollprocentsförbättringar” det handlar om.