- Detta ämne har 9 svar, 5 deltagare, och uppdaterades senast 26 februari, 2026 kl. 14:59 av
Jan Mörk.
-
FörfattareInlägg
-
4 juni, 2025 kl. 21:26 #73566
Har lite funderingar på att anordna ett event här i Nynäshamn med omnejd. Har en idé om att först träffas, ställa upp och visa bilarna i hamnen för att sedan ta en gemensam tur ut på lite krokiga vägar för att sluta vid en trevlig restaurang med god mat och umgänge innan alla åker hemåt igen.
Vill kolla upp dels om det finns intresse för detta och samtidigt fråga efter förslag på lämplig dag någon gång på sensommaren/tidig höst. Så Augusti eller början av September.
Vill försöka undvika krocka med andra arrangemang och samtidigt hitta en dag när de flesta kan, om viljan och intresset finns så klart.
12 juni, 2025 kl. 14:37 #73632Tjenare Thomas,
Det som du beskriver låter väldigt kul och trevligt.
Jag och en kompis med varsin Alfa skulle gärna haka på.
Dessutom har vi två andra kompisar som kanske skulle hänga med (om en 2CV skulle funka 😁).
/Janne
GT 1300 Junior 1967
3 juli, 2025 kl. 23:11 #73713Det var ju ingen överväldigande respons på detta tyvärr. Ska se hur det ser ut i kalendariet och se om jag hittar något bra datum, annars kanske det är bättre skjuta fram detta till våren/försommaren.
2 augusti, 2025 kl. 20:57 #73898Hej!
Såg detta nu. Kanske du kan få bättre respons om du lägger ut Facebook?
Jag är gärna på då jag bor i Ösmo. Skönt att slippa färdas enorma sträckor för att komma fram till träffen. Så väldigt många behöver vi väl egentligen inte vara?
Gott Hopp!
-
Det här svaret redigerades för 1 år, 1 månad sedan av
Biörn Bladh.
30 augusti, 2025 kl. 10:01 #74076Yes, låter toppen med en höstträff 😁
GT 1300 Junior 1967
3 september, 2025 kl. 13:58 #74126Hej! Såg detta nu. Kanske du kan få bättre respons om du lägger ut Facebook? Jag är gärna på då jag bor i Ösmo. Skönt att slippa färdas enorma sträckor för att komma fram till träffen. Så väldigt många behöver vi väl egentligen inte vara? Gott Hopp!
Har inte och kommer aldrig skaffa Facebook igen så det är inget alternativ.
Skjuter detta framåt, siktar på något till våren. Har ändå fullt upp med annat just nu så hinner inte fixa med det iaf.
21 september, 2025 kl. 11:51 #74220Hej Thomas,
Låter ju toppen med att vilja arrangera en träff!
Lägg upp det i klubbens kalender, så syns det på siten, och de som villdela det på facebook, kan göra det. Så slipper du =)Du hittar instruktioner för hur man lägger upp det i kalendern på hemsidan via den här länken. (Man får bläddra ner en liten bit…)
/Jocke
Du kan kalla mig herr Charlie
9 november, 2025 kl. 23:55 #74621Hej Thomas, Låter ju toppen med att vilja arrangera en träff! Lägg upp det i klubbens kalender, så syns det på siten, och de som villdela det på facebook, kan göra det. Så slipper du =) Du hittar instruktioner för hur man lägger upp det i kalendern på hemsidan via den här länken. (Man får bläddra ner en liten bit…) /Jocke
Jag vet hur man lägger upp. Ingen idé göra det förrän jag har något datum och program planerat. Siktar på någon gång till våren/försommaren dock. Haft alldeles för mycket annat tänka på senaste tiden så blev inget nu under hösten.
30 december, 2025 kl. 23:39 #79711Låter intressant till våren! Känns avlägset nu med -5 grader och spidern i ide i varmgaraget. 🙂 Finns ju trevliga kurviga alfavägar till Nynäshamn från mitt håll också.
26 februari, 2026 kl. 14:59 #81061Jag såg att just i Nynäshamn ska det hållas Veteranbilens dag lördagen 27:e juni.
Detta ska nog jag försöka ta mig till och det är fri entré i Svandammsparken.
Det är fjärde året i rad så verkar gediget 😃
Attachments:
GT 1300 Junior 1967
-
Det här svaret redigerades för 1 år, 1 månad sedan av
-
FörfattareInlägg
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.
