› Forum › Allmänt › Vad göra med min Alfa? › Svar till: Vad göra med min Alfa?
Hej Daniel
Har bilen stått i 20 år och inte varit startat på alla år kan det vara många orsaker till att den inte startar. Gammal bensin, igensatt
bränsletillförsel etc.. Har bilen endast gått 3000 mil bör den ju vara fräsch rent mekaniskt. Skulle rekommendera att bilen gås igenom av någon kunnig före den startas och att oljor och andra vätskor byts för att inte förstöra något. Ska du lämna bilentill en verkstad så ska du absolut vända dig till någon som kan äldre Alfa.
Har du inget intresse av gamla bilar så är det nog enklast att sälja bilen för dig. Är bilen fin och rostfri kanske det spelar mindre roll för en
eventuell köpare att den inte startar. Att sätta ett värde på bilen är svårt utan att ha sett den. Är den i toppskick så bör du väl kunna få runt 30′ för den som den står.
M.v.h
Janne
janne