Svar till: Badge Engineering

Forum Allmänt Badge Engineering Svar till: Badge Engineering

#18889
Åke Nyberg
Deltagare

    Om man jämför en snok Alfa 164 TS 1988 utan AC med tygklädsel med en fullsmetad Alfa 164 q4…. Som är 4wd har V6a på 233 Hk och har ställbara stötdämpare klimatanläggning sollucka och skinnklädsel. Jag hävdar att det är större skillnad på de två än på Dodge Journey och Fiat Freemont, eller Chrysler Voyager och Lancian. 

    De flesta av mina Alfot är väldigt ändrade från Orginalspecen, större motorer, ändrade bakaxelutväxlingar, andra bromsar, mer ljudisolering, stötdämpare, fjädrar mm mm. Är de att betrakta som Badgeengenering.

    Kollar man noga på specarna och kör de olika modellerna upplever man väldiga skillnader. Jag har kört både Arna och Cherry och Arnan är väldigt lik en Alfa Sud att köra, det är INTE en Cherry.

    Är Michas Alfa 164 i Corsaserien en Alfa Romeo….

    jag tror att Badgeengenering är ett begrepp som biljournalister hittade på för 30 år sen när Brittisk bilindustri låg i dödskrämpor och inte hade pengar nog att utveckla nya bilar som särskilde sig så mycket från varandra. Idag är nog uttrycket rätt obsolet.