› Forum › Allmänt › Automatlåda Giulia bensin 200 hk › Svar till: Automatlåda Giulia bensin 200 hk
Tillbaka från ett snabbt besök hos Björkmans Bil i Västerås för att utföra service på lilla Giulietta.
Trevlig och kompetent personal och väldigt fint ställe. Verkstaden ser väl utrustad ut och med många många platser.
I väntan på servicen träffade jag Mino Savastano och han fick mig att provköra Giulia, diesel versionen med automat och 180 HK.
Ingen idé att säga något om bilen i sin helhet, 

. ratten känns som en förlängning av hjärnan……den gör precis som man vill. Klistrad på asfalten. Bekväm men med den tydliga och rätta sportliga känslan. Med andra ord allt i ett.
Automaten var den bästa jag har någonsin testat även om jag inte är en expert om det (provat bara Volvo, BMW och Mercedes) och lovar att det behövs en hel del för att få mig tycka positivt om automat.
Om jag skall hitta något (men ta det med en nypa salt då jag kanske inte är bekant med automat och hur man skall köra med sånt) är det att gasresponsen dröjde lite (trots “D” läget) men det kan bero på att det är en diesel eller på min fot (för snabb) eller kanske på mina för höga förväntningarna som bensin-van. När den sedan kommer i gång då är känslan en helt annan. Wahooo! Elastiskt men med tydlig temperament.
Alltså, jag förstår om man inte har prioriterat bensin modellen om man har lyckats så bra med diesel.
En annan liten (beror på smaken kanske) minus är givetvis ljudet med en diesel men……höj volymen på radion och då är problemet borta 
Alberto