AR156 V6 – Spjällhus – Uppgradering

Forum Teknik AR156 V6 – Spjällhus – Uppgradering

Visar 3 inlägg - 1 till 3 (av 3 totalt)
  • Författare
    Inlägg
  • #27635
    Daniel Felton
    Deltagare

      Ciao,
      Är det någon som uppgraderat sitt spjällhus på en 156:a V6 med gott resultat, ökad effekt/märkbar gasrespons?

      Hittade detta på eBay och vart intresserad:
      • http://www.ebay.co.uk/itm/82-mm-BOSCH-Throttle-Body-upgrade-for-Alfa-Romeo-3-2-V6-GTA-147-156-GT-GTV-/111563173822?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&fits=Car+Make%3AAlfa+Romeo%7CModel%3A156&hash=item19f9aeefbe

      Frågan är bara vad man använder sig av istället för original 90 graders böjen, större silikon kanske?

      Tack för svar och god fortsättning!
      Daniel

      Alfa Romeo - "Beauty is not enough Power for your control."

      #27636
      Rickard Bergh
      Deltagare

        du måste ha ny infästning till insuget. du ska ha annan programvara annars är det inte lönt. lmm läser ju mängden luft in och att du har ett större spjällhus spelar ingen roll mer än att luften kommer lättare in via spjället.  

        men har man hela kittet som behövs så är det nog tusan en märkbar skillnad

         

        Alfa specialisten / Account Manager för Autocom Diagnostic Partner AB.

        #27637

        82mm trottel på din 2.5L kommer att vara overkill. Gräver man runt på alfaowners GTAforum ser man att riktigt stora gasspjäll från Maserati/F430/Cayenne/AudiRS inte hjälper förrän du har förstorat Bussons slagvolym till 3.5/3.75L territorium. På 3.2/3.0/2.5 är det för stort och du tappar effekt även med mappning av motorn. Däremot ska spjällhuset från F360 vara mitt mellan Alfas och de större 82mm spjällhusen och fungera riktigt bra. Hittar du två F360 spjällhus för bra peng köper jag det ena. Det ger väldigt liten effektökninh på höga varv men ger snabbare gasrespons eftersom att liten gaspedalsrörelse ger större volym luft jämfört med originalspjället. Som att trycka ShortThrottleResponse knappen i alfa 166 3.0.

        Det är coolt, ger lite snabbare respons men är mer “Show” än “Go”. Större plenum ska ge mer Go än Show och är en förutsättning för att kunna dra nytta av större spjällhus enligt de grafer på GTAmotorer som har bänkats och lagts upp i trådar på alfaowner. Både större plenumvolym och större 76mm trottel ger dig effekten som du är ute efter. 

        1. Större plenumvolym

        2. Större trottel. F360 är 76mm. 

        Genmodifierad ’70 Berlina GTAm räser

      Visar 3 inlägg - 1 till 3 (av 3 totalt)
      • Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.