- Detta ämne har 6 svar, 4 deltagare, och uppdaterades senast 21 juni, 2014 kl. 15:37 av .
Visar 7 inlägg - 1 till 7 (av 7 totalt)
Visar 7 inlägg - 1 till 7 (av 7 totalt)
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.
Lamporna för att backen ligger i lyser konstant bak på min GTV6 116-serie. Som jag förstår så är det en brytare eller givare som hängt sig eller behöver justeras. Var sitter den. Har kollat vid spaken fram utan att hitta något.
Sitter inte den bak i lådan…?
http://www.highwoodalfa.com/diff_pics/116_b08a.jpg
Rätt säker på att det är nr 79 på bilden.
http://www.highwoodalfa.com/c2df95b1-a61c-4a37-80c6-dd0df89d5dbd-9.html
Pila ner och du ser 11519, Reversing light switch.
elCrillo Kalmar
Tackar! Det måste va nr79 på bilden. Då vet jag. Antagligen så har den hängt sig. Det bästa är väl att beställa en ny. Skall besiktiga bilen den 26:e juni. Tror inte jag hinner beställa och byta tills dess. Annars så kan man ju ta ut lamporna så länge. Det är väl aldrig något de kollar ändå. Däremot så ser dem det om de lyser konstant.
Hade samma problem med 155:an, löste det med en tandborste och lite T- Röd.
Har nu beställt switchen på highwood. Skickas idag så det borde va hos mig på måndag eller tisdag. Bra service. Dumt att man måste lämna kortuppgifterna på mail och sms bara för betalning
Inlägg av Peter Braun på 2014-06-20 16:57
Har nu beställt switchen på highwood. Skickas idag så det borde va hos mig på måndag eller tisdag. Bra service. Dumt att man måste lämna kortuppgifterna på mail och sms bara för betalning
JAg brukar alltid ringa och prata med Chris på Highwood. Trevligt att surra med honom och vi sköter alla formalia per telefon. Mkt bättre än att hålla på och maila.
Jo han var väldigt trevlig. Skall som du säger ta det på telefon nästa gång. Det verkar vara lätt att byta i alla fall då den sitter på utsida på växellådan.