Menyknapp 159

Forum Teknik Menyknapp 159

Visar 4 inlägg - 1 till 4 (av 4 totalt)
  • Författare
    Inlägg
  • #32540
    Mats Olandersson
    Deltagare

      Har en -08 159SW 1,9 jtdm där menyknappen på blinkersspaken vägrar respondera. Nån som erfarit samma problem? Åtgärd?

      Mats

      #32541
      Mikael Bengtsson
      Deltagare

        Det händer att det blir glapp i spakstället, om det är fallet är det nog bara byte av spakställ som gäller, dom är tyvärr inte jättebilliga har för mig att det kostar runt 5000 kr + mont, priset diffar lite beroende på modell (med/utan farthållare, ljussensor mm)

        #32542

        Det går inte pillra lös bara knappen och byta den från ett begagnat. Har du problem sitter det nog där. Kablage/kopplingsplint bör vara ok.

        Alfa Giulia Super 2.0 Q2 -17 Fiat Punto Easy -13

        #32543

        Hade samma problem på min 159 -09. Läste på diverse forum att man kan dela spaken och antingen lödda fast den/dem lödningar som släppt. Antingen själv eller lämna iväg det. Jag hittade ett begagnat på Bildelsbasen. 

      Visar 4 inlägg - 1 till 4 (av 4 totalt)
      • Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.