- Detta ämne har 5 svar, 3 deltagare, och uppdaterades senast 28 maj, 2026 kl. 20:45 av .
Visar 6 inlägg - 1 till 6 (av 6 totalt)
Visar 6 inlägg - 1 till 6 (av 6 totalt)
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.
Hej.
jag har nu flertalet gånger försökt åtgärda mitt problem med att kylarvatten läcker in i förbränningen.
bytt topplockspackning (mer än en gång), kolvar, kolvfoder, övriga berörda packningar men har kvar problemet.
söker efter en person som åtar sig jobb med kluriga motorproblem. Felsökning och åtgärd!
tips på detta emottages mer än tacksamt!
/johan palm
Har du mätt foderuppsticket?
Jag är fullständigt Räserskadad
Det gjordes när fodren byttes förra gången. Jag ska slå en koll så snart jag får av toppen.
jag kan dock inte begripa hur det kan ändras, fodrens vilar väl på blocket och borde vara ”summa”?
Är det en speciell cylinder som tar in vatten? Utseende kolv/tändstift kan indikera. Eller kommer vit rök baktill?
Du har inte fått bort problemet. Kan felet sitta i toppen? Behöver planas, syns överläckaget i packningen? Eller finns det nån osynlig spricka i toppen? Insug/avgaskanal.
Foderhöjden som nämnts är också viktig. Och du hade köpt nya.
För många år sedan råkade jag varmköra en 2.0 Nordmotor. Det resulterade? i att 1ans foder fick en knappt synbar spricka upptill. Komp gick ut i kylaren. Köpte ett beg foder av Nilsson i Örebro, planade toppen, bytte alla kolvringar som inte gillat varmkörningen. Toppackning och ringar från Exotron. Blev som ny efteråt.
Alfa Giulia Super 2.0 Q2 -17 Fiat Punto Easy -13
Cylinder 3 är ”värst” kylarvätska läcker in utan att motorn är igång tom. Vitrök med råge när jag körde. Låg kompression generellt. Trots förstärkt packning från okp.de.
Mäta uppsticken ska göras o får nog plana toppen också. Trots jag inte kan visuellt se något tecken där på överläckage.
Tips på att hitta osynlig spricka? Hur går man tillväga?