- Detta ämne har 6 svar, 4 deltagare, och uppdaterades senast 9 februari, 2017 kl. 23:24 av .
Visar 7 inlägg - 1 till 7 (av 7 totalt)
Visar 7 inlägg - 1 till 7 (av 7 totalt)
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.
Vilken olja kör ni era 166:or? Motorkod: 343:01
Mvh David
enligt boken ska du ha en selenia 20K olja. kör du friskt så är en racing 10W60 att föredra.
Alfa specialisten / Account Manager för Autocom Diagnostic Partner AB.
Vardagsbil, ingen stenhård körning. Såg att selenia 20K-oljor fanns i lite olika viskositeter. Vad skall det vara om den inte är ämnad för race.
Hmm såg nu att Selenia var ett fabrikat ju. Är det uteslutande det som ni rekomenderar? Finns ju många andra bra tillverkare av olja också.
Selenia är Fiatgruppens egna oljemärke. Så det är fritt fram att köpa viken kvalitetsolja du vill bara då har rätt klassning på den…
Sen är olja som en religion
156 GTA Sportwagon
Är det FIAT “9.55535-G2”-klassning du åsyftar då? 5w-40 verkar folk prata om annars. Vad tror ni om det?
5w40 om du ska vinterköra med kallstart där det är snorkallt ner till -35 men inte sommarköra (då lär oljeförbrukningen gå upp)
10w40 om du ska åretruntköra men inte kallstarta i mer än typ -20 i begränsade tillfällen och inte gasa superhårt när den är varm jättejätteofta.
5w50 om du vill ha något enkelt mittemellan (kommer dock att brytas ner lite fortare då deg är större gap mellan siffrorna
10w60 om du ska köra på sommaren och vill dynga ur ofta utan att oljan blir så varm och rinnig att den börjar få hög åtgång.
Där har du på en höftad höft.
Genmodifierad ’70 Berlina GTAm räser